Prawidłowo wyselekcjonowany materiał na posadzkę ma niebagatelne znaczenie w kwestii podtrzymania ładu w lokalu. Do wyboru jest niemało możliwości jakie potrzebują względnie odmiennych sposobów czyszczenia oraz cechują się różnym stopniem trwałości.
Wykładzina podłogowa
Wykładziny podłogowe to prawdopodobnie najpopularniejszy sposób na pokrycie podłogi. Powszechność wykładziny pochodzi przede wszystkim z niskiej ceny, która zdeterminowana jest od grubości wykładziny. Cienkie wykładziny bezproblemowo nadwerężyć chociażby przeciągając po nich coś ciężkiego. Do ich atutów zaliczyć można dużą dostępność projektów, włącznie z atrapą naturalnych surowców jak drzewo czy bambus. Wykładziny dzielimy na wytworzone z linoleum (gładkie) bądź dywanowe. Stosunkowo nietrudno je się zmywa lub odkurza, a zamontowanie bądź podmiana jest najmniej kłopotliwa.
Panele
Plastikowe lub drewniane panele podłogowe są stale poszukiwanym materiałem do pokrycia podłogi. Przyczyniła się do tegoż prostota montażu, dostępność wielu wzorów jak również relatywnie niska cena nabycia. Metr kwadratowy najmarniejszych paneli podłogowych kosztuje około 30 złotych. Niska cena koreluje niestety z niewystarczającą jakością oraz zwykle tandetnym wyglądem. Panele cechują się przede wszystkim klasą odporności na ścieranie, która przyrasta razem z ceną. Klasa ścieralności podawana jest w tzw, współczynniku AC, gdzie 1 implikuje najmniejszą wytrzymałość na ścieranie natomiast 5 największą trwałość. Panele podłogowe rozkładać należy na wylewce betonowej.
Deski
Aktualnie kosztowny i szykowny materiał na posadzkę, jeszcze kilkadziesiąt lat temu nagminnie stosowany. Deski podłogowe to koszt od minimum 100 złotych za metr kwadratowy we współzależności od gatunku drzewa. Drewno jest wybitnie wytrzymałym materiałem, przy czym jego solidność zależy właśnie od gatunku. Niekosztowne deski z drzew iglastych (sosna, świerk) podlegają szybszemu zużyciu niż twardsze i wytrzymalsze z buka lub dębu. By odnowić nawierzchnię desek potrzebne jest ich cyklinowanie tzn. szlifowanie zewnętrznej warstwy deski. Deski przymocowuje się do belek, a więc nie używa się wylewki.
Parkiet
Parkiety robi się z tzw. klepek drewnianych czyli małych płytek. To rozwiązanie połowiczne między deską a panelem. Ustawienie parkietu to rzemiosło mozolne i kosztowne, dlatego także parkiety zostały zasadniczo wyparte przez praktyczniejsze w montażu panele.
Na jaki rodzaj pokrycia posadzki się zdecydujemy zależy już tylko od osobistych preferencji i stanu portfela.